SARP YAPIM KILAVUZU

S A R P

LASTİK MOTORLU SPOR MODEL

YAPIM  KILAVUZU

Çalışmaya başlamadan önce kutudaki tüm malzemeleri dikkatlice inceleyiniz. Yapım Kılavuzunu iyice okumadan, şekilleri iyice anlamadan modelin yapımına başlamayınız.

Lazer ile kesilmiş parçaların hepsini bir anda kesip yerlerinden  çıkarmayın, sırası geldikçe çıkarın. Aksi takdirde kaybedebilirsiniz.

Çıkardığınız parçaları ince bir su zımparası ile  zımparalayın (tercihen 220 numara). Mümkünse zımparayı uygun boyuttaki bir tahta takoza yapıştırın.

İnşaatları tercihan düzgün bir tahta  yada sert izolasyon köpüğü üzerinde yapın. İnşaatlara  başlamadan  önce bu tahta yada köpüğün üzerine planı koyup üzerine ince bir naylon seriniz ki çıtaları yapıştırırken planınıza yapışmasın. Bu modelde yapıştırma için CA yada beyaz tutkal kullanabilirsiniz.

sarp-govde-01

Gövde çıtalarını ayırıp su zımparası ile dikkatlice zımparalayın.

Üst ve alt gövde çıtalarını  yerlerine toplu iğne ile tutturun. Toplu iğneleri çıtanın üzerine batırmayın, çıtalar çatlayabilir.

Ara çıtaların boylarını ayarlayıp yerlerine yapıştırın. G5, G6 ve G7 nolu parçaları yerlerine yapıştırın.

İkinci gövde yanını isterseniz sökmeden üzerinde yapabilirsiniz. Bu şekilde yaparken yapışkanı az kullanmaya dikkat edin. İnşaat bitince keskin bir jilet ya da maket bıçağı ile gövde yanlarını dikkatlice  kesip ayırabilirsiniz. Ya da aynı şekilde ikinci bir gövde yanı inşa ediniz.

sarp-govde-02

Böylelikle iki gövde yanı bitmiş oldu. Şimdi iki gövde yanını üst üste koyup zımparalayın. Daha sonra gövde yanlarını da dikkatlice zımparalayın. İnce su zımparası kullanın. Yapışkan fazlalıklarını maket bıçağı ucu ile temizleyin.

Boyu en uzun olan gövde ayırıcı çıtalarından 12 adet kesin.

Boyların eşit olmasına özen gösterin, çıtaları yukarıdaki resimde gösterildiği gibi yapıştırın. Yapıştırırken çarpık olmamasına dikkat edin. Bu çıtaların yapıştırılması bittikten sonra gövde yanlarını en arkadaki çıtadan bir mandalla tutturup gözle çarpıklık olup olmadığını kontrol edin. Bu vaziyette iken gövdeyi  plandaki “GÖVDE ÜST GÖRÜNÜŞÜ” üzerine de koyup kontrol edebilirsiniz. Kontrol tamam ise gövdenin arka kısmındaki ayırıcı çıtaları yapıştırın.

G4 nolu parçayı burnun önüne yapıştırın. Kanat bağlama pimlerini yerine yapıştırın.

Motor pimi için G5 nolu parçalara Ø 3mm olan deliği, paralelliğe  dikkat ederek  delin.

MOTOR PİMİNİ G5’E ASLA YAPIŞTIRMAYIN. Çünkü bu lastik değiştirmek için gereklidir.

Şimdi gövde inşaatımız bitti. Tüm gövdeyi yine dikkatlice zımparalayıp kaplamaya hazır hale getirin.

İNİŞ TAKIMI

İniş takımı telini  plandaki A-A KESİTİ’ ndeki  şekline göre bükün. Fazlalıkları yan keski ile kesin. G1 parçasının üzerine G2 ve G3 parçalarını yapıştırın. Arada kalan kanala büktüğünüz iniş akımı telini koyun hepsinin üzerine diğer G1 parçasını yapıştırın.

Aşağıdaki resme  bakın. Fazlalıkları zımparalayın ve ön iniş takımını gövdedeki yerine yapıştırın.

Sarp-LG-01

Plastik tekerlekleri yerine takın. Telden çıkmaması için iniş takım telinin üzerine planda gösterilen yerlere ince birkaç kat dikiş ipliği  sarıp üzerine bir damla CA damlatın.

Arka iniş takımını yerine yapıştırın. İsterseniz lastiklerin jant yerlerini ve arka iniş takımını süs amaçlı boyayabilirsiniz.

Sarp-LG-02

KANAT

Kanatı da gövde yanı yapar gibi inşa ediyoruz.Kanat planını çalışma tezgahının üzerine koyup onun üzerine de ince naylonumuzu serip toplu iğne ile tutturuyoruz.Kanat hücum ve firar çıtalarını toplu iğne ile yerine tutturuyoruz, yine kanat alt spar çıtasını da plandaki yerine toplu iğneler ile tutturuyoruz.

sarp-kanat-01

K1 ve K2 sinirlerini plandaki yerlerine 90 derece dik olacak şekilde yerleştiriyoruz. Kanat ortasına gelen K1 sinirini yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi açı şablonunu kullanıp açılı bir şekilde yapıştırın.K3 kanat ucu  K5 açılı parçasını kullanarak B-B KESİTİ’nde gösterildiği gibi yapıştırın. K4 üçgen takviyeleri yerine yapıştırın.Diğer kanatı da aynı şekilde imal edin.

sarp-kanat-02

Kanat ortasını yukarıda resimde görüldüğü gibi imal edin.

K1 sinirlerinin dik yapışmasına dikkat edin.

KANATLARIN   MONTAJI

Sağ, sol ve orta kanatları bir araya getirin, kanat ortasını inşa  tezgahının üzerine toplu iğnelerle tespit ediniz.  Kanat ucu firar kenarından 40mm yüksekte olmalıdır. Bunun için 40mm yükseklikte iki çıta hazırlayın. Yerine toplu iğne ile tutturun. Plandaki KANAT AÇISI DETAYI’na bakın.

Kanat ortasına gelen K2 sinirlerini kanat V açısını sağlayacak şekilde dikkatlice yapıştırın.

YÜKSELİŞ DÜMENİ

sarp-dumen-01

Yukarıdaki resme bakarak, yükseliş dümenini de gövde yanı yapar gibi inşa ediyoruz.

DÖNÜŞ DÜMENİ

sarp-dumen-02

Dönüş dümenini de yukarıdaki resme bakarak;   gövde yanı yapar  gibi inşa ediyoruz.

KAPLAMA

Kaplamaya başlamadan önce bütün parçaların yüzeylerini ince (220 numara) su zımparası ile dikkatlice zımparalayın.

Kağıdın tahtaya yapıştırılmasında kağıt yapıştırıcısı kullanılacaktır. Paketteki toz zamkı yarım kahve fincanı suda eritiniz ve 15 dakika bekletiniz.

Gövde iki yanı, burun kısmının üzeri, üst ve alt olmak üzere beş ayrı parça kağıt kullanılacaktır. Önce gövde iki yanını kapladıktan sonra taşan kısımları keskin bir jiletle kesin. Sonra gövdenin üst ve altını kaplayın. Gövde yanında taranmış çizgilerle gösterilen pencereleri  kaplamayın. Buralara asetattan lazer ile kesilmiş camları kağıt kaplama bittikten sonra yapıştırın.

Yön ve Yükseliş Dümenlerini yalnız çerçevelerine yapıştırıcı sürerek her iki yüzlerini de kaplayınız.

Kanadın önce altını önce orta, sağ ve sol olmak üzere üç ayrı parça kağıt ile kaplayınız. Kanat üstünü de aynı şekilde üç ayrı kağıt ile kaplayınız.

Kanat uçlarının her birini alt-üst olmak üzere iki kağıt ile kaplayınız. Kağıt zamkını yalnız hücum ve firar kenarları ile uç ve kök sinirlerine sürünüz. Arada kalan sinirlere kesinlikle sürmeyiniz.

Kağıt kaplamaları kuruduktan suya batırılmış bir pamuk ile fazla bastırmadan dikkatlice ıslatın, ya da bir atomizer su püskürtücü ile su püskürterek kağıt kaplamaları  hafifçe ıslatın. Bu işlemi yaparken fazla su kullanmayın. Bunu yapmamızdaki amaç kağıt üzerindeki kırışık kalan yerleri düzeltmek ve kağıdı gerdirmek içindir.

Bu gerdirmeden dolayı özellikle kanat ve dümenlerin çarpılmaması için önlem almak gerekir. Örneğin önce kanadın yarısının alt ve üstünü ıslatın. Tezgahınızın üzerine üç tane hücum kenarına, üç tane firar kenarına gelecek eşit kalınlıkta çıta parçaları koyun. Islatılmış kanat yapısını bu çıtaların üzerine koyup üzerlerine küçük ağırlıklar koyun. Böylece kanadın altından da hava geçecek ve kanat altı da düzgünce gerilecektir. Kanadın kurumasını oda sıcaklığında yapın. Soba ya da kalorifer kenarına koyup süreci hızlandırmayın. Bırakın yavaşça kurusun. Bu şekilde kalıba alınmış kanat yarısı düzgün bir şekilde çıkacaktır. Unutmayın ki çarpık kanatlı bir uçak düzgün uçmayacaktır.

Kanadın diğer yarısına, yükseliş ve yön dümenine de aynı uygulamayı yapın.

Kağıt kaplamanın havanın rutubetinden en az etkilenmesi için doplanması gerekir. 1 ölçü selülozik vernik içine, 3 ölçü selülozik tiner karıştırarak elde edeceğiniz dopu gövde ve kanatlara iki kat; dümenlere bir kat olarak temiz yumuşak ve de tercihen samur bir fırça ile sürünüz. Burada dikkat edilmesi gereken husus dopu fırçaya fazla almayın ve sürülecek parçaları dik tutun ki dop kağıttan içeri damlamasın. Dop sürdükten sonra parçaları çarpılmaması için yine kalıba alın.

Her kat doplamayı bir gün ara ile yapın. Peş peşe doplamanın bir faydası olmayacağını unutmayın.

BAŞLIK VE PERVANE

Pervane şaftını plastik başlığın arkasından geçirin. Pulları ve pervaneyi şafta geçirin. Pervaneyi ters takmayın, pervanenin kertikli tarafı dışa gelecektir. Plandaki Gövde Yandan Görünüşüne bakın. Şaftı bir kargaburun yardımı ile dik açıda kıvırın. Bu kıvrık pervane üzerindeki kertiğe gelip lastiğin pervaneyi kurmasını sağlayacaktır.

MONTAJ

Yükseliş dümenini gövde üzerindeki yerine paralelliğe ve simetrikliğe dikkat ederek yapıştırın. Yapıştırmadan önce yapışacak yüzeydeki kaplama kağıtlarını keskin bir jilet ile kesip çıkarın.

Yön dümenini yükseliş dümeni üzerindeki kanalına takıp yapıştırın. Yine yapıştırmadan önce yapışacak yüzeydeki kaplama kağıtlarını keskin bir jilet ile kesip çıkarın.

Dikliği kontrol edin ve dik yapışması için gerekirse önlem alın ve dikliği bir gönye ile kontrol edin.

Kanadı gövdenin üzerine koyarak kanat bağlama pimlerine takacağınız lastik halkalarla yerine tespit ediniz, kesinlikle kanadı gövdeye YAPIŞTIRMAYINIZ!

KONTROL

Sıfır modelinizi uçurmadan önce genel bir kontrolden geçiriniz.

Modele önden bakıldığında kanat V açısının birbirine eşit olması, Yükseliş Dümeninin tam yatay, Yön Dümeninin tam dikey olması gerekir.

Modelin ağırlık merkezini kontrol edin. Kanat uçlarından serenler hizasından parmaklarımızla tutup kaldırdığımızda modelimiz  yere paralel olmalıdır. Burun hafif ise burna, kuyruk hafif ise kuyruğa küçük ağırlıklar koyarak dengeyi sağlayınız.

Dengesiz uçağı UÇURMAYIN!

SÜZÜLÜŞ AYARLARI

Modelin süzülüş ayarlarını çok hafif rüzgarlı havada yapın.

Modeli rüzgara karşı burnu hafif yere doğru, yavaşça iterek atınız.

AYAR-01

Model Şekil-1’deki gibi düz olarak süzülmelidir.

AYAR-02

Şekil-2’deki gibi yükselip hız kaybederek dalışa geçiyorsa yükseliş dümeni firar kenarına kartondan iki tane ufak dümencik yapıştırıp bunları aşağı doğru kıvırın.

AYAR-03

Şekil-3’deki gibi pike yapıyorsa dümencikleri yukarı kıvırın.

AYAR-04

Modeliniz Şekil-4’deki gibi sağa veya sola doğru aşırı bir dönüş yapıyorsa yön dümenine de kenarına kartondan bir tane ufak dümencik yapıştırıp bunu dönüşün ters yönünde çevirin.

Bu ayarların her birini 4-5 kez tekrarlayarak kontrol edin ve düzgünlüğünden emin olun.

Motorlu uçuşa geçmeden önce bu ayarların doğruluğu çok önemlidir.

MOTORLU UÇUŞ

İlk tecrübe uçuşundan önce lastik  motoru biraz Gliserin ile yağlamanızı tavsiye ederiz. Bu motor lastiğinin ömrünün uzun olmasını ve boşalırken daha az titreşimle dönmesini sağlar.

Modelin pervanesini modele önden bakarken saat istikametinde 100 tur kurun. Modeli rüzgara karşı hafifçe düz bir şekilde iterek bırakınız.

Düzgün bir uçuş için gerekirse aşağıdaki şekillerde gösterilen ayarları bir parça balsa kullanarak yapınız.

Modelinizi ayarladıktan sonra motoru daha  fazla kurarak daha uzun uçuşlar yapabilirsiniz.

AYAR-05


AYAR-06

BAZI FAYDALI TAVSİYELER

-Modelinizi cadde ve sokaklarda, elektrik direklerinin yakınında uçurmayınız.

-Binalardan uzak, tercihen çim alanlarda ve hafif rüzgarlı havalarda uçurunuz.

-Hasara uğramış modeli tamir etmeden uçurmayınız.

Pervane şaftını arada bir, bir damla makine yağı ile yağlayınız.

-Lastiğinizi gliserin ile yağlayınız. Bunun için küçük bir kavanoza biraz arap sabunu koyup üzerine bir miktar gliserini ilave edip iyice karıştırınız. Lastiğinizi küçük bir poşete koyup üzerine hazırladığınız karışımdan birkaç damla damlatınız ve poşet içinde lastiği ovalayarak iyice karıştınız. Bu lastiğinizin ömrünü uzatacaktır.

-Lastik motorun veriminin düşmemesi için her uçuştan sonra en az 10 dakika bekleyiniz.

-Lastiğinizi tercihen kurma makinası (winding machine) ile kurunuz. Bunu hazır alacağınız gibi balıkçıların kullandığı misina sarma makinası, el bireyzi, el mikseri gibi makinalardan kendiniz de yapabilirsiniz.

-Her türlü sorunuzu www.atalarmodel.com sitesine yazabilirsiniz.

ATALAR MODEL modelcilikte başarılar ve iyi uçuşlar diler.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Facebook
  • Twitter

“SARP YAPIM KILAVUZU” üzerine 14 yorum

  1. ya arkadaşlar ben çubuk lastiklki yapmak istiyorum rica edersdem bana yardımcı olurmusunuz.bayburtta modelcilikle uğrasan kimse yok sadedce intarnet üzerinden yaptığım incelemeler ile yapabiliyorum modellerimi.

  2. Çok güzel bir çalışma olmuş.Emeği geçenlerin eline sağlık.Bu arada bunu oğlum Erol’a yapmaya çalıştım ama olmadı.Kısacası zor 🙁 🙂

  3. Şöyle yardımcı olabilirsiniz., benim ilimde mu hobi için malzeme temini imkansız. yani bana hazır kit lazım

  4. slmlar anlatım güzel olmuş fakat benim merak ettiğim lastik koptuğunda napacaz bulunduğumuz şehirde lastik bulmak imkansız altenatif olarak nasıl bir lastik deneyebiliriz tşkrler.

  5. gültekin bey merhaba. şu an sarp modelini yapmaktayım birşey paylaşmak istiyorum. Sanırım planda g8 ve g9 un yerlerini yanlış yazmışsınız ya da lazer kesimlerde yanlış yazılmış. çünkü g8 yerine g9, g9 yerine de g8 uyuyor.

  6. Çok güzel bir çalışma olmuş. Bulabildiğim en ayrıntılı anlatım. Merak ettiğim doplamayı kaplamadan sonra mı yapacağız? Yoksa önce mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.